Praktická pomôcka, ak pri sebe nemáte prípojku so striedavým elektrickým prúdom
Využitie praktického prostriedku, akým je menic napätia takmer nepozná hraníc a jeho funkcie nám umožňujú široký rozmer napájania bežných elektrospotrebičov na miestach, kde nie je po ruke zásuvka so striedavým elektrickým prúdom. Funkcie a využitie meničov alebo inak známych ako striedačov napätia sú tak početné, koľko poznáme elektrických spotrebičov napájaných na striedavý prúd 230v. A je prakticky takmer nemožné vymenovať ich v tomto článku všetky, ale skúsme aspoň pár: http://slovnik.azet.sk/preklad/slovensko-anglicky/%3Fq%3Druka%2Bv%2Bruke Počítače, notebooky, televízor, video, satelit, mobil, mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, chladnička, elektrické náradie,… skrátka všetky bežné a často používané prostriedky.
- Možno sa pýtate, kde takéto meniče využijem? No odpoveď už zrejme tušíte, predovšetkým na miestach, kde nie je v blízkosti prípojka so striedavým elektrickým prúdom, čiže na pomerne obľúbených a často navštevovaných miestach, akými sú chatky, chalupy, kempy, atď. Práve v týchto lokalitách bude striedač prúdu komfortným a oceniteľným pomocníkom.
Opisované zariadenie takisto prakticky využijete v automobiloch, či už osobných alebo nákladných, ale aj na lodiach apod. Aj v týchto vozidlách môžete premenou elektrického prúdu na striedavý 230v následne využiť zmienené elektrospotrebiče. Meniče, ktoré disponujú funkciou UPS je však možné využiť aj ako rezervu pri možnom výpadku sieťového napätia. Môžu tak poslúžiť aj ako záložný zdroj, čo oceníte napríklad pri práci s PC a servermi a všade, kde by výpadok siete mohol znamenať problém a nemilé prekvapenie.
Meniče napätia tak môžeme v súčasnosti rozdeliť na niekoľko typov, a to konkrétne na tie, ktoré sú určené k 12v alebo v inom prípade k 24v akumulátoru. Rozdiely sú ale aj vo vizuálnej stránke, najmä v tvaroch, no za zmienku stojí aj ich rozdelenie na základe funkcií, respektíve či chceme toto zariadenie používať ako klasický menič, alebo ako meniče napätia s UPS.