Pozor na potrat
Potrat sa chápe ako strata plodu počas prvých mesiacov tehotenstva. Najčastejšie sa vyskytuje v prvom trimestri. Bohužiaľ až okolo 25 % evidovaných tehotenstiev sa takto nešťastne skončí. Niekedy sa stane, že k potratu dochádza tak rýchlo po oplodnení, že žena sa ani nestihne dozvedieť, že je tehotná. Aké sú teda prvotné symptómy?
Väčšinou sa vyskytuje bolesť krížov, vaginálne krvácanie, sťahy a kŕče v celej brušnej dutine, ale aj neprirodzené krvné zrazeniny. Samozrejme, pobolievanie chrbtice, bruška je v rannom štádiu tehotenstva bežné, no určite to konzultujte so svojím lekárom. Nie je dobré to nechávať na náhodu.
Okrem toho všetkého sa môžu vyskytnúť ťažkosti, ktoré nakoniec vedú k spontánnemu potratu. Niekedy ide o to, že sa embryo nezačne vyvíjať. Stáva sa, že telo samotné neprijme plod a snaží sa ho vypudiť von. Existuje aj možnosť, že sa embryo neusadí v maternici, ale niekde inde v tele. Takéto mimomaternicové tehotenstvo je veľmi nebezpečné pre život ženy. Samozrejme, ak ide o komplikácie vyvolané nedostatočným krčkom, lekári vedia spomaliť, alebo pozastaviť proces potratu. Bohužiaľ, niektoré ženy ho ale prežijú viac krát v živote.
Prečo sa to vlastne stáva
Jedna z mnohých príčin prečo plod nie je schopné vynosiť je genetické poškodenie, či mutácia. Asi 50 % potratov má za príčinu práve toto. Pri delení buniek v plode sa vyskytne chyba, ktorá potom zabráni vo vývine plodu. Na to, aby ste tomu predchádzali sa musíte o seba starať. Samozrejmosťou je vyvážená strava, žiaden alkohol ani lieky, ktoré by mohli poškodiť plod. Je dôležité, aby ste s otehotnením nečakali do staršieho veku, kedy sú genetické chyby častejšie a prístupnejšie ako v mladosti. Ďalej si musíte dať pozor na choroby vôbec, vysoký krvný tlak alebo prehliadanie príznakov, ktoré hovoria o nedostatočnej funkcii štítnej žľazy či o cukrovke.