Keď vám chýbajú minerály
Každý organizmus potrebuje pre správne fungovanie vitamíny a minerály. O dôležitosti vitamínov sa toho už popísalo veľa. Naše telo ale potrebuje aj minerály a stopové prvky. Bez nich nemôže správne fungovať žiadna živá bunka. Ich nedostatok, ale aj prebytok má na celkové zdravie človeka negatívny vplyv. Prvé problémy sa objavia na pokožke a následne prejdú do zdravotného problému.
Vitamíny – minerály – aký je medzi nimi rozdiel.
Vitamíny sú organické látky, ktoré sa dajú roztopiť v tukoch, tekutine alebo sa rozložia vplyvom tepla.
Minerály sú anorganické látky, ktoré len tak nerozložíte. Ľudské telo je závislé od ich dodania z vonku, nedokáže si ich vytvoriť samé.
Stopové prvky patria tiež medzi minerály. Rozdiel medzi nimi je len v množstve, v ktorom sa nachádzajú v tele. Stopových prvkov máme v sebe menej než 0,005% vlastnej hmotnosti. Naozaj ide o minimálne množstvá, ale veľmi dôležité pre naše zdravie.
Nedostatok minerálov.
Každý nedostatok ktoréhokoľvek minerálu sa prejaví rôzne. Majú však niekoľko spoločných čŕt, ktorými vám telo dáva najavo tento deficit.
- Svalové kŕče– najčastejšie sa prejavuje pri nedostatku vápnika, draslíka a horčíka
- Únava, slabosť– tieto problémy vás trápia pri deficite horčíka, draslíka, železa a fosforu
- Nechutí vám jesť– môže to byť spôsobené chýbajúcim zinkom, vápnikom alebo horčíkom
Ak vám chýba zinok prejaví sa to zlým hojením rán, slabším imunitným systémom a stratou chute a čuchu.
Nedostatok mangánumá zas na svedomí zhoršenie zraku a sluchu, nevoľnosť, vysokú hladinu cholesterolu a problémy s pamäťou.
Z bežnej stravy získate minimálne množstvo minerálov, dalo by sa povedať že takmer žiadne. Tieto látky sa nachádzajú v pôde a v minerálnych vodách. Ak si teda doprajete každý deň aspoň pohár minerálnej vody deficitu týchto látok a obávať nemusíte. Aby ste ale získali všetky potrebné látky je vhodné minerálne vody striedať a nepiť stále tú istú.