Jedinečná povaha našich mačiek
Psy žijú po boku človeka už tisícky rokov. Čo sa času týka, nezaostávajú za nimi ani mačky. Na rozdiel od nich, však neboli v podstate nikdy domestikované v tom pravom slova zmysle. Mačky sa síce zdržiavali v blízkosti človeka, ale žili si svoj vlastný život. A to sa výrazne odzrkadľuje aj v povahách našich dnešných „domácich“ miláčikov.
- Tak napríklad, mňaukanie. Žiadna mačkovitá šelma, by v prírode len tak pre nič za nič nemňaukala. Ale tie naše to robia. Je to jedna z vecí, ktoré odkukali, aby s nami boli schopné komunikovať. A viete od koho to odkukali? No predsa od psov. Vďaka svojej vysokej inteligencii, dokázali pochopiť súvis medzi klasickým psím správaním a našou radosťou a odmeňovaním. Tak sa prispôsobili a začali mňaukať.
- Ich divoká povaha sa v podstate pretavuje do väčšiny každodenných činností. Majitelia mačiek si môžu všimnúť, že ak sa v domácnosti objaví akákoľvek škatuľa, mačka si ju privlastní v priebehu minúty. Aj toto má základ v ich predošlom, divokom živote. Vo voľnej prírode im totiž všetky úzke a malé priestory, poskytujú dostatočnú ochranu pred predátormi. A aj keď sa vo vašej obývačke nemajú pred čím skrývať, pud je jednoducho pud.
- Klasická mačacia masáž, pri ktorej používajú aj svoje pazúriky, je v skutočnosti prejav lásky. V čase keď mačiatka sajú mlieko od svojej matky, ju takýmto spôsobom povzbudzujú ku ich kŕmeniu. Takže ak nás naša mačička začne masírovať, dáva nám najavo lásku a to, že sa pri nás cíti rovnako bezpečne ako pri svojej matke.
- Skládka myší, potkanov, hrabošov a vtáčikov pred vchodovými dverami poteší len máloktorého majiteľa mačky. Robia to však všetky a naozaj im to nemôžeme zazlievať. Každé jedno mačiatko, ktoré svoje detstvo prežilo s matkou, má toto správanie hlboko zakorenené. Hovorí sa, že ide dokonca o genetickú záležitosť. Matka svojich potomkov učí loviť tak, že im najprv nosí mŕtve úlovky. Takže ak nás naša mačka obdaruje svojimi obeťami, dáva nám najavo, že sme dosť neschopní lovci a snaží sa nás tomuto umeniu naučiť.