Tovar

Robotický vysávač – pomocník?

Všetko má svoje pozitíva aj negatíva a nevyhol sa tomu aj robotický vysávač. V začiatkoch jeho výroby bolo na trhu len pár druhov. Úplne prvá s ním na trh vyšla spoločnosť Electrolux v roku 1996. Vysávač niesol názov Trilobite a bol to prvý prototyp svojho druhu. Až v roku 2001 sa začal predávať a pomaly sa dostával do domácností. Záujem rástol a spolu s dopytom začali firmy pracovať na dokonalosti týchto prístrojov.

vysavač

Čo to ten robotický vysávač vlastne je? Nemá žiaden kábel ani dlhú trubicu a nie je potrebné ho držať a „cestovať“ s ním po miestnosti. Všetko, teda takmer všetko zvládne sám. Má svoju dokovaciu stanicu, na ktorú sa sám pripojí, keď skončí svoju robotu, alebo keď sa vybíja. Disponuje senzormi, ktoré majú za úlohu preskúmať oblasť vysávania. Naskenuje si plochu a všetky prekážky, aby ich vedel obísť. Netreba sa báť ani toho, pokiaľ by už po skenovaní padla na zem ďalšia nová prekážka. Aj s ňou si hravo poradí a pri blízkom kontakte s ňou ju galantne obíde.
Niektoré druhy majú senzory na viacerých miestach a sú o to viac šikovnejšie v predvídaní prekážok. Jednou u nich je napríklad schodisko, kedy môže vysávač spadnúť zo schodov a už vám asi nič neuprace. Tieto senzory nie sú pravidlom, ide skôr o funkciu pri novších typoch.

Vysávať by mal všetku bežnú špinu rovnako, ako bežný vysávač. Poradí si s prachom, chlpmi, vlasmi, omrvinkami a podobne. Pokiaľ by bolo na zemi viac špiny, je otázne, či by to spravil na jedno prebehnutie, alebo by si miesto vyžadovalo viac opakovaní. To by však novšie typy vysávačov tiež mali zvládnuť.
Pri výbere robotického vysávača je potrebné zohľadniť aj to, či máte v domácnosti koberec. A nielen či, ale aj aký. Občas sa totiž môže stať, že prechod z parkiet na koberec môže byť pre neho istou prekážkou. Hlavne pokiaľ je koberec hrubší. Niektoré vysávače s prechodom problém nemajú, niektoré to však nedokážu takto hravo zvládnuť a treba im trochu pomôcť.

koberec

Dôležité je vedieť, že čím má menej prekážok, tým je jeho výsledok efektívnejší. A keď už vysáva,  netreba ho rušiť. On si svoju robotu urobí sám a vy môžete ísť aj na výlet. A keď sa budete chcieť presvedčiť, že je všetko v poriadku, pomocou aplikácie v smartfóne ho máte určite pod kontrolou.